Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
ZAMKNIJ X

Dziady cz. III - streszczenie

modli się za Polskę i więźniów carskich. Kiedy zasypia, śni jej się Matka Boska, podająca kwiaty Jezusowi, który obsypuje kwiatami Ewę.


Widzenie księdza Piotra. Kapłan widzi kibitki, czyli powozy wiozące zesłanych na Sybir młodych Polaków. W kraju opanowanym przez Rosjan szaleje terror. Jednemu dziecku udaje się uciec, ksiądz Piotr widzi, że wyrośnie z niego obrońca narodu polskiego. Będzie nosił tajemnicze imię czterdzieści i cztery. Kapłan rozmawia z Bogiem, chce przyspieszyć nadejście tajemniczego obrońcy. Potem odbywa się sąd nad Polską, sędziami są inne państwa. Los narodu polskiego porównany zostaje do męki i ukrzyżowania Chrystusa, oprawcami są Austriacy, Prusacy i Moskale. Po męce i śmierci Naród zmartwychwstaje i wznosi się do nieba. Biała szata, którą był okryty, zsuwa się i otula cały świat.


Widzenie Nowosilcowa. Gubernator, carski namiestnik na Litwie, ma koszmarny sen. O jego duszę walczą diabły, chcą jak najszybciej porwać ją do piekła. Nowosilcow śni, że car obdarzył go majątkiem i godnościami, co sprawiło, że wszyscy mu zazdroszczą, a jednocześnie się go boją. Nagle car zmienił zdanie i Nowosilcow popadł w niełaskę. Teraz kpią z niego dworacy, wszyscy się od niego odwracają. Z wrażenia namiestnik spada z łóżka na ziemię. Diabły porywają jego duszę do piekła.


Salon warszawski – spotkanie elitarnego grona dobrze urodzonych i majętnych Polaków. Grupa osób zebrana w środku salonu – damy, oficerowie, urzędnicy –  rozprawiają o balach, wyższości literatury zagranicznej nad polską i światowym obyciu senatora Nowosilcowa. Przy drzwiach grupka młodzieży rozmawia o prześladowaniach, jakich doznają mieszkańcy Litwy. Młoda kobieta z grupy patriotów prosi wszystkich o wysłuchanie historii Cichowskiego, młodego mężczyzny, który przesiedział wiele lat w więzieniu.