Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
ZAMKNIJ X

Dziady cz. III - streszczenie

puścić wolno księdza Piotra. W drzwiach kapłan spotyka Konrada prowadzonego na przesłuchanie. Więzień daje mu pierścień prosząc, by ksiądz sprzedał go, a pieniądze przeznaczył dla biednych. Kapłan przepowiada Konradowi, że czeka go długa podróż i radzi wypatrywać nieznajomego, który pozdrowi go imieniem Boga.


Noc Dziadów, cmentarz. Guślarz szykuje się do odprawiania obrzędu przywoływania zmarłych, Kobieta prosi, by przywołał jej ukochanego. Oboje ukrywają się, kiedy ktoś inny rozpoczyna obrzęd. Kolejno zjawiają się duchy Doktora i Bajkowa. Wreszcie nad ranem Guślarz i Kobieta widzą wozy, wiozące skazańców na Sybir. Wśród nich widać czarną postać -  to Konrad, ma krwawe rany na piersiach i czole. Guślarz wyjaśnia, że ranę na piersiach zadali mu nieprzyjaciele, a tę na czole zadał sobie sam i nie uleczy go z niej nawet śmierć. Kobieta modli się do Boga, by uzdrowił Konrada.


Ustęp
Droga do Rosji – opis bezludnej i dzikiej krainy, którą pokonują zesłańcy. Przedmieścia carskiej stolicy – piękny pałac w Carskim Siole, zbudowany dzięki niewolniczej pracy podbitych narodów i z zagrabionych kosztowności.


Petersburg – historia stolicy Rosji, wybudowanej na terenach bagnistych na rozkaz cara. Opis wysiłków tysięcy chłopów, którzy trudzili się przy tej pracy. Architektura Petersburga łączy style budowlane z całej Europy. Grupka więźniów obserwuje przejazd cara i jego świty. Wśród więźniów jest Pielgrzym, czyli Konrad. Widzi człowieka, który rozdaje pieniądze biedakom, potem podchodzi i pozdrawia Konrada imieniem Boga.


Pomnik Piotra Wielkiego – opis monumentu cara, stojącego w Petersburgu i porównanie z pomnikiem Marka Aureliusza.


Przegląd wojska – codziennie na jednym z placów car odbiera paradę swoich żołnierzy. Karne wojsko bez szemrania wypełnia rozkazy, zdarza się, że niektórzy